Proč jsou takzvaná satelitní městečka stále častější?
Trendy v bydlení se postupem času mění. Zatímco dříve se lidé stěhovali do města, neboť zde byly lepší pracovní příležitosti, s lepší mobilitou způsobenou zvýšenou dostupností osobních automobilů se to změnilo. Lidé chtějí bydlet venku na čistém vzduchu, který ve městech bohužel není. Navíc mnoho z nich pracuje v průmyslových centrech a čtvrtích, kam se bez auta zkrátka nedokážeme dostat, nehledě na fakt, že bydlet poblíž průmyslové zóny není zrovna jednoduché.
Ukazuje se, že stále více lidí, zvláště rodiny s dětmi, preferuje bydlení v klidném prostředí vesnice. Na základě toho vznikla takzvaná satelitní městečka. Jedná se o čtvrti rodinných domů s pozemkem, které vznikají v okrajových oblastech měst. Jejich účelem je poskytovat takový typ bydlení, po kterém je v současné době poptávka.
Na první pohled by se zdálo, že se příliš neliší od vesnice, ve skutečnosti to však není pravda. Na rozdíl od ní zde totiž není žádné komunitní centrum, jako je kulturní dům či i jen hospoda, nehledě na fakt, že v okolí často nenajdeme dokonce ani obchod. To znamená, že lidé se nejen nemají jak spojovat, takže sousedé se v podstatě často ani neznají, ale jsou i závislí na autě, což je přesný opak toho, čeho bychom se měli snažit dosáhnout, a také přesný opak vesnice.
Je však pravdou, že lidé si tento typ bydlení žádají. Jistě, vznikají i jiné, například řadové domky s malým pozemkem, avšak ty nejsou ani zdaleka tak oblíbené. Je to proto, že jsou příliš natěsnané, a lidé chtějí přeci jen poněkud více soukromí.
Je tedy jasné, že tento typ urbanismu není zrovna ideální. Zabírají příliš mnoho plochy, což představuje problém zejména kvůli zvyšujícímu se počtu populace. Problém je, že se většina lidí nechce nijak uskromnit. Chtějí své soukromí a pohodlí, bez ohledu na to, jaké to má společenské následky. A to rozhodně není nic dobrého.