I televize může být užitečná
Zakázané ovoce chutná nejlépe
Přestože samozřejmě televizní vysílání při jeho nevhodné volbě či délce může mít jasně záporný dopad na psychiku, fyzičku i chování dětí, při naprosté absenci televizoru v domácnosti či zákazu jejího sledování hrozí, že v případě, kdy se nedospělý jedinci naskytne příležitost (a ta se vždy nějak namane), stráví pak dítě před její obrazovkou obrovské množství času naráz. A navíc si dost možná nebude umět poradit s tím, co v ní uvidí.
Aby nás technika příliš neohrožovala
Prvním krokem je se s ním řádně seznámit. V určitých mezích odpovídajících věku a zkušenostem konkrétního jedince, ovšem vždy je nutné vědět, o co se jedná. Protože je věci známé jsou prožívány jako neohrožující a tudíž bezpečné. Totéž platí jak pro dospělé, tak také pro děti.
Extrémy škodí
Jakýkoli extrém potírá určitou přirozenost věcí a procesů. Proto také zakazovat dětem v jedenadvacátém století úplně pohled na puštěnou televizní obrazovku je něčím, čím jim často můžete více ublížit nežli prospět. Nebojte se tedy si se svými potomky sednou, vybrat vhodný vysílací program a nad tímto s ním hovořit a diskutovat.
I televize může být poučná
Ve vysílání televize je možné nalézt dnes celou řadu naučných pořadů, ať již z oblasti zvířecí říše, historie, výchovy, rostlinstva, či třeba jazykového vzdělávání. Některé z těchto pořadů bývají dokonce uzpůsobeny na míru dětem určité věkové skupiny. Na podobné vysílání je možné nechat děti koukat bez obav z toho, že by je mohly negativně poznamenat nebo dokonce kompletně „zkazit“ jejich pohled na svět, vkus i chování.
Jako rodiče neváhejte využívat nástrojů, s jejichž pomocí můžete přispět k rozvoji dětí. Jedním z nich může být v dobrých rukou taktéž televizní vysílání. Uvidíte. Stačí se přestat už jednou bát a začít se angažovat i v oblastech, které pro Vás třeba nejsou až tak domovskou půdou.