Jak vybrat dětského lékaře?
Už v porodnici při příjmu je nastávající maminka dotázána na jméno budoucího pediatra svého dítěte. Proto jeho výběr musíme provést už před tím, než se miminko narodí.
Dětských lékařů je ve větších městech velké množství. Jak však vybrat toho správného, abychom s ním byli spokojeni?
Na co se zaměřit?
Pokud vůbec nevíme, jakého lékaře pro své děťátko vybereme, je vhodné zmapovat si v blízkosti svého bydliště pediatry, kteří jsou v dosahu.
Můžeme si stanovit kritéria, která jsou pro nás důležitá, a to především:
· Reference na lékaře – ty by nám měly napovědět, jaké zkušenosti mají ostatní maminky, velmi cenné jsou reference od známých či příbuzných, pokud tyto nemáme, poslouží často diskuse na internetu.
· Vzdálenost od bydliště – pokud je to možné, měla by se ordinace lékaře nacházet co nejblíže, aby v případě nemoci či návštěvy s malým dítětem, nebyla cesta k lékaři příliš dlouhá nebo komplikovaná.
· Metody léčby – spousta maminek vyhledává lékaře, který je svolný kromě klasických lékařských postupů třeba i alternativní formě léčby. Řada pediatrů se například zabývá také velmi oblíbenou homeopatií, proto by si i tohle měla nastávající maminka ověřit.
· Přijímání nových pacientů – i když se nám podaří sehnat lékaře s výbornými referencemi, alternativním přístupem a vším, co si přejeme, může být problém s přijetím nového pacienta z kapacitních důvodů, je proto také nutné zjistit, zda dítě lékař přijme.
· Věk lékaře také hraje roli – určitě není dvakrát příjemné vybírat složitě lékaře, který dítě přijme do své evidence na rok či dva a pak bude muset maminka absolvovat další martýrium. Informace ohledně věku a případného ukončení praxe tedy také není od věci.
Jakmile lékaře pro své dítě konečně najdeme, je potřeba se s ním dohodnout na první návštěvě po propuštění z porodnice. Určitě by si měl náš zájem o registraci dítěte poznamenat a počítat s tím, že k němu budeme docházet.
I když se zprvu zdá vše růžové, realita může být mnohdy jiná, když nejsme s postupy lékaře a jeho přístupem k nám či dítěti spokojeni, vždy je možné provést změnu. Právě dětskému lékaři by měla maminka důvěřovat a dítě by se u něj mělo cítit bezpečně.